REFUSAL TO ACCEPT PRIZE “ARTIST OF THE YEAR 2017” to be conferred by the “2nd European Achievement Awards” // Odatv.com - Köln

 

Refusal to accept the prize “Artist of the Year 2017” to be conferred by the “2nd European Achievement Awards” || 19th October || Essen Philharmonie || Press release || Cologne, 13th October 2017 || Translation : Paul Gregory

 

I have been informed by the organisers of the “2nd European Achievement Awards” that the jury has nominated me to be “Artist of the Year”. The award ceremony was scheduled for 19th October 2017 at a gala event in the Philharmonie Essen as part of the five-day “Culture, tourism and trade fair”.

 

files/zeugma/pictures/galerien/aktuell/ausstellung_angesichter_ali_zuelfikar_copyright_Thomas_Schmidt_Stadt_Herne_008.jpg
„Angesichter“ – Arbeiten von Ali Zülfikar. ©Thomas Schmidt, Stadt Herne

 

Since I did not know the organisers of the event, I looked them up on the internet. My spontaneous joy about the nomination turned suddenly when my online search found that as part of this fair an event was to take place with the title “15th July summit”. This refers to the alleged putsch attempt in Turkey. I obtained this information from an official Twitter report of the organisers.

Thereupon I notified the organisers immediately that I will not accept the prize because I do not approve of the political line of the organisers which became clear from the tweet. The staging of a “Summit of the 15th July” makes the event a political platform whose spirit and ideology goes against my personal convictions. The events of 15th Julyand the developments since then have left deep rifts and wounds in society that need to be investigated thoroughly. However, the Turkish parliament has prevented an investigation of the events. For these reasons I see myself compelled to reject the prize.

The organisers of this fair are the media agency “Markaimaj Medya” and the “Turkish-German association for tourism and culture” (TDTK e.V.). The homepage of the prize (www.avrupabasariodulleri.com) also contains, among other things, the logo of the “Directorate for Turks abroad and related communities, Prime Minister’s Office of the Republic of Turkey”.

Ressam Ali Zülfikar, AKP’li Belediyelerin ve Bakanlarının eşliğindeki Avrupa Başarı Ödülü’nü reddetti.

Çalışmalarını uzun yıllardır Köln’de sürdüren ve dev boyutlardaki özgün tekniğiyle Avrupa resim piyasasında ciddi yankılar yaratan ressam Ali Zülfikar, “2. Avrupa Başarı Ödülleri”kapsamında kendisine önerilen ödülü reddetti. Sanatçı, “AKP’li belediyelerin ve bakanların eşliğindeki Avrupa Başarı Ödülü’nü kabul edemeyeceğini” açıkladı. 

files/zeugma/pictures/galerien/aktuell/ODATV.jpgFotoğraf: Ahmet Rasim Arabacı

Ali Zülfikar, kendisine gelen öneriyi Türkiye’deki belediyelerin katılımıyla gerçekleştiği için önce reddetmediğini, ancak araştırmalarını derinleştirip Avrupa Başarı Ödülleri’nin twitter hesaplarındaki yazışmalar ve kurumun internet sitesini inceleyince AKP doğrultusunda bir “kampanya” karşısında olduğu kanısına vardığını, bu nedenle kurum yönetimine bu ödülü alamayacağını bildirdiğini kaydetti. Ali Zülfikar, kuruma şöyle yazdı: 

“Resmi twitter hesabınızdaki paylaşım sonrasında ‘15 Temmuz Zirvesi’ gibi ‘siyasal bir platformda’ TBMM tarafından dahi araştırılması engellenmiş, toplum vicdanında derin yaralar bırakan böylesi bir sürecin paylaşılacağı bir platformda yer almayacağımı bilmenizi isterim. O yüzden sizlere, bana uygun görmüş olduğunuz ödülü almaya gelemeyeceğimi belirterek, (...) teşekkürlerimi iletiyor, başarılar diliyorum.”

AÇIKLAMA YAPTI

Zülfikar daha sonra Almanca ve Türkçe olarak bir basın açıklaması yayımladı: 

“’2. European Achievement Awards’ jüri üyelerine ve kamuoyuna, 

‘2. European Achievement Awards’ jüri üyelerine whatshapp üzerinden illettiğim resimli paylaşım, sizlere ait olan ‘avrupabasariödülleri’ twitter resmi hesabınızdaki paylaşımlarınızdandı. Bu paylaşımı gördükten sonra kesin kararımı sizlere zamanında iletmiştim. Cumartesi günü 07.10.2017 tarihinde elektronik posta yoluyla bana cevaben iletmiş olduğunuz nazik davranışınız ve açıklamanız, ‘bir yanlış anlaşmayı düzeltme çabanız ve organizasyonunuz ve kurumlarınız adına özür dilemeniz’ tabii ki medeni ve bir o kadar da erdemli bir tutumdur.

‘Avrupa Başarı Ödülleri Kültür Turizm ve Ticaret Fuarı organizasyonu kapsamında; Sn. Ali Zulfikar Bey'in alanındaki üstün başarılarından dolayı ödülünü takdim etmek üzere Almanya Essen Şehrinde Avrupa Başarı Ödülleri Gala Gecesi‘ne’ davetiyeniz için bir kez daha teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Daha önce de belirttiğim gibi Ali Zülfikar olarak kendi sanat alanımda beni böyle değerli bir ödüle layık görmeniz tarafımca çok büyük anlam ifade etmektedir. Bana uygun görmüş olduğunuz ödülü almak için Herne Emschertal Müzesi tarafında organize edilen solo sergimin acılışından sonra sizlere ‘2. European Achievement Awards’ gala gecesine geleceğimi belirtmiştim.

Resmi Twitter hesabınızdaki paylaşımı kaldırmanız ‘15 Temmuz Zirvesi’ gibi siyasal bir platformun varlığını hâlâ ortadan kaldırmıyor. TBMM tarafından dahi araştırılması engellenmiş, toplum vicdanında derin yaralar bırakan böylesi bir sürecin paylaşılacağı bir platformda (direkt veya indirekt) yer almayacağımı sizlere daha önceden de bildirmiştim. Bu samimi açıklamalarınıza rağmen, bana uygun görmüş olduğunuz ‘2017 yılının en başarılı resim sanatçısı ödülünü’ almaya Essen Philharmonie‘ye gelemeyeceğimi belirterek, başta jüri üyeleri olmak üzere emeği geçenlere bir kez daha teşekkürlerimi iletiyor, sizlere başarılar diliyorum.”

Ali Zülfikar, Türkiye kökenli ve Avrupa’da yerleşik bir sanatçı olarak kamu vicdanını daima dikkate almak zorunda olduğunu, bu nedenle böyle bir tavır ve açıklamaya gerek duyduğunu bildirdi.