ARTIGERCEK- TAGESZEITUNG //Kamu vicdanını dikkate aldı ödülü reddetti

Kamu vicdanını dikkate aldı ödülü reddetti

Almanya'da yaşayan ressam Ali Zülfikar AKP’li Belediyelerin ve Bakanlarının eşliğindeki Avrupa Başarı Ödülü’nü reddetti.

files/zeugma/pictures/galerien/aktuell/artigercek0.jpg

 

 

HABER MERKEZİ- Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli ressam Ali Zülfikar, “2. Avrupa Başarı Ödülleri” kapsamında kendisine önerilen ödülü reddetti.

 

Sanatçı, ödülü red gerekçesinde kamu vicdanını daima dikkate almak zorunda olduğunu ifade ederek, “AKP’li belediyelerin ve bakanların eşliğindeki Avrupa Başarı Ödülü’nü kabul edemeyeceğini” açıkladı. OdaTV'de yer alan habere göre; Ali Zülfikar, kendisine gelen öneriyi Türkiye’deki belediyelerin katılımıyla gerçekleştiği için önce reddetmediğini, ancak araştırmalarını derinleştirip Avrupa Başarı Ödülleri’nin twitter hesaplarındaki yazışmalar ve kurumun internet sitesini inceleyince AKP doğrultusunda bir “kampanya” karşısında olduğu kanısına vardığını, bu nedenle kurum yönetimine bu ödülü alamayacağını bildirdiğini kaydetti. Ali Zülfikar, kuruma şöyle yazdı: “Resmi twitter hesabınızdaki paylaşım sonrasında ‘15 Temmuz Zirvesi’ gibi ‘siyasal bir platformda’ TBMM tarafından dahi araştırılması engellenmiş, toplum vicdanında derin yaralar bırakan böylesi bir sürecin paylaşılacağı bir platformda yer almayacağımı bilmenizi isterim. O yüzden sizlere, bana uygun görmüş olduğunuz ödülü almaya gelemeyeceğimi belirterek, (...) teşekkürlerimi iletiyor, başarılar diliyorum.”

AÇIKLAMA YAPTI

Ressam Ali Zülfikar, Türkiye kökenli ve Avrupa’da yerleşik bir sanatçı olarak kamu vicdanını daima dikkate almak zorunda olduğunu, bu nedenle böyle bir tavır ve açıklamaya gerek duyduğunu ifade etti.